انواع واریکوسل

انواع واریکوسل

از نظر شدت واریکوسل به 3 نوع تقسیم می شود

واریکوسل گرید 1

وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می باشند.( حین فشار شکمی در لمس توسط پزشک واریکوسل قابل لمس است )

واریکوسل گرید 2

وریدها در حالت ایستاده قابل  لمس می باشند و پزشک می تواند واریکوسل را تشخیص دهد .

واریکوسل گرید 3

وریدها در حالت ایستاده بدون فشار شکمی قابل مشاهده اند.

درجه بندی واریکوسل

درجه بندی واریکوسل

علل واریکوسل

طناب اسپرماتیک حاوی دفرانس می باشد، این طناب وظیفه انتقال خون به بیضه و خارج کردن آن را برعهده دارد و اسپرم تولید شده توسط وازدفرانس تخلیه می شود . به گروهی از ورید های درون اسکروتوم شبکه پامپینیفرم گفته می شود که در قسمت فوقانی بیضه قرار دارد این شبکه وظیفه تخلیه خون از بیضه را برعهده دارد .  در صورتی که به یک علت خاصی جریان خون در داخل ورید های بیضه طبیعی نباشد و خون پس زده شود واریکوسل ایجاد می شود . بیشترین احتمال بروز واریکوسل در سنین 15 تا 25 سالگی در ناحیه بیضه چپ می باشد .

علائم و نشانه های واریکوسل

در اکثر موارد پس از مراجعه به متخصص ارولوژیست این بیماری بعد از معاینه بیضه تشخیص داده می شود در اکثر موارد این بیماری علائم و نشانه خاصی ندارد . در رابطه با علائم این بیماری می توان به درد های خفیف و مبهم در بیضه و احساس سنگینی در بیضه اشاره کرد، معمولا این درد با انجام فعایت های شدید بیشتر می شود . در برخی از موارد بدلیل ناباروری مردان به پزشک مراجعه می کنند که علت این ناباروی واریکوسل می باشد . در واقع یکی از نشانه های واریکوسل نابارودی است .

تشخیص واریکوسل

تشخیص واریکوسل با معاینه بیضه توسط یک متخصص اورلوژیست صورت می گیرد . برای تشخیص نیاز به اقدامات پاراکلینیکی نمی باشد اما سونوگرافی می تواند در این تشخیص کمک کننده باشد .

جراحی واریکوسل

در واقع تنها را درمان واریکوسل جراحی واریکوسل می باشد ، در اصطلاح پزشکی به جراحی واریکوسل واریکوسلکتومی گفته می شود . جراحی واریکوسل انواع مختلفی دارد که این جراحی به منظور باز کردن جریان خون طبیعی صورت می گیرد . جراحی واریکوسل جراحی می باشد که نیاز به مهارت بالای جراح دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =